Uyap Vatandaş Portal
tarafındanYayınlanma Tarihi: 30/01/2021Kategoriler: Uyap Yardım0 Yorum on Uyap Vatandaş Portal ve Genel Özellikleri #1Etiketler: , 985 kelimeOkunacak süre 4,2 dakika.Okunma: 2563

Makale başlıkları:

Sosyal medya kanallarımız:

Makale başlıkları:

Makaleyi paylaş

Bu yazımızda genel hatları ile Uyap Vatandaş Portal’ı açıklayacağız. Birçok müvekkilimizden haklarında açılmış olan davalar ve dava içerisinde süreç boyunca yapılan işlemler için çok soru almaktayız. Hem müvekkillerimize hem de bu konu hakkında aklında soru işareti olan vatandaşlarımıza yönelik basit bir anlatım tekniği kullanarak, merak ettikleri hususları açıklamaya çalışacağız.

Tahmin ediyoruz ki neredeyse her şeyin dijitalleştiği bu dönemde, herkesin bir E-Devlet hesabı bulunmaktadır. E-Devlet uygulaması hakkında bilgi sahibi olan, artık bir çok işlemin devlet kurumlarında sıra beklemeden, zaman ve para harcamadan da halledilebildiğini zaten biliyorlardır. Hukuki işlemler için de E-Devlet uygulamasındaki pratiklik birçok kurum ve kuruluş ile entegrasyonu sayesinde mümkün.

Hukuki işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz diğer metotların yanında Uyap Vatandaş Portal sistemini açıklayarak başlamak istiyoruz.

Şöyleki E-Devlet bilgileriniz ile “https://vatandas.uyap.gov.tr/” adresine giriş yaptığınızda, hakkınızda açılmış davaları ve gerçekleşmiş olan hukuki işlemleri ayrıntıları ile görmeniz mümkün olabilecektir.

Bu işlemleri birazdan ayrıntıları ile açıklayacağız. Şimdi daha net anlaşılması açısından linke tıkladığımız zaman göreceğimiz sayfayı ve nasıl giriş yapacağımıza bakalım…

Uyap Vatandaş Portal

Uyap Vatandaş Portal

Yukarıda verdiğimiz linke tıkladığınız takdirde karşınızda, bugünün tarihi itibariyle şöyle bir sayfa göreceksiniz. Sanıyoruz ki ileride de internet sitesinin mantığı çok değişmeyecektir. Unutmayın yaşadığımız bu dönemde dijital materyaller kullanıcılara göre yapılır ve olabildiğince kolaylık sağlamayı amaçlar. O sebeple üstesinden gelemediğinizi düşündüğünüz dijital materyalleri biraz kurcaladıktan sonra, aslında hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını ve optimum faydayı amaçladıklarını daha rahat göreceksiniz.

Resimde kırmızı ok işareti ile belirlediğimiz alanda giriş seçenekleri mevcuttur. Oraya tıklayarak giriş seçenekleri sayfasına ilerliyoruz…

Uyap Vatandaş Portal

Uyap Vatandaş Portal

Bu aşamada artık ilk satırlarda bahsetmiş olduğumuz E-Devlet bilgileri ile giriş yapmak için hazırlanmış Uyap Vatandaş Portal’ın giriş ekranına geçiyoruz. İlerlemek için kırmızı ok işareti gösterilmiş butona tıklamak yeterli olacaktır. Karşınıza çıkacak sayfa ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Uyap Vatandaş Portal

Uyap Vatandaş Portal

Bu aşamada ise Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, “T.C” kimlik numaranızı üst alana yazacağız ve daha önce PTT’den almış olduğunuz E-Devlet şifremizi ise alttaki şifre alanına yazarak “Giriş Yap” butonuna tıklayacak ve bir sonraki aşamaya geçeceğiz.

Giriş bilgilerimizle devam ettiğimizde karşımızda tam hali ile şöyle bir sayfa göreceğiz.

Uyap Vatandaş Portal

Uyap Vatandaş Portal

Gördüğümüz bu sayfada artık hukuki işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimiz portala ulaşmış bulunmaktayız. Peki giriş yaptığımız Uyap Vatandaş Portal ekranı ve özellikleri bizim ne işimize yarayacak? Bize ne gibi avantajlar sağlayacak?

Yukarıdaki resimde sol menüde göreceğiniz gibi yapılabilecek işlemler bölümler halinde kategorize edilmek suretiyle net bir şekilde başlıklandırılmıştır. Biz yine de tek tek her menü içerisinde neler yapabileceğimize işinizin kolaylaşması açısından bir göz atalım…

Uyap Vatandaş Portal

Uyap Vatandaş Portal

Soldaki “Kişisel Bilgiler” menüsüne tıkladığınızda alt kategoriler olarak birkaç tane daha menü açıldığını göreceksiniz. Burada bir sonraki yazımızda açıklayacağımız “Mobil Oturum” mevzusu hakkında bilgilerinizi, arzu etmeniz halinde yüklemeniz için fotoğraf menüsünü, “İletişim Bilgilerim” menüsünü ve “İsim ve Adres Bilgileri” menüsünü görmektesiniz.

Biz şimdi işinize en çok yarayacak ve en önem verdiğimiz alanların üzerinde biraz duralım…

Buradaki “İletişim Bilgileri”, “İsim ve Adres Bilgileri” menülerinde ilgili bilgilerinizi doldurun ve güncelleyin. Buradaki bilgiler yapacağınız işlemlerde Adliye Personeli tarafından görünecek ve iletişim kurulmak istendiğinde kullanılacak bilgiler olacaktır. O yüzden bu bilgilerin güncel tutulması yapılan işlemlerin sıhhati ve işlemler hakkında bilgilere kolay ulaşabilmeniz açısından çok önemlidir.

Gelin şimdi Uyap Vatandaş Portalın sunduğu özellikleri biraz daha derinleştirerek kolaylıklarını ve yapabileceğimiz işlemleri görelim.

Uyap Vatandaş Portal

Uyap Vatandaş Portal

Kırmızı kutu içerisine aldığımız menüler sanıyoruz sizin için en çok faydalı alanlar olacaktır. Bu menülerden, dava açabilir, hakkında açılmış olan ve sizin birileri hakkında açmış olduğunuz dava dosyalarını kontrol edebilirsiniz. Gelecek duruşmalarınızın tarihlerini ve diğer ayrıntılarını öğrenebilir ve daha birçok işlemi yapabilirsiniz.

Yazımızı çok uzatmamak için ve arandığında ihtiyacı olanlar için daha net bilgilerin bulunmasını kolaylaştırabilmek için menülü ayrıntılı olarak diğer yazılarımızda vatandaşlarımız için izah edeceğiz. İlgili yazımıza ulaşmak için bu linki tıklayabilirsiniz


Genel Uyarı: Yazılarımızda gördüğünüz eksiklikleri ve genel eleştirilerinizi gelişimimiz açısından iletmeniz bizi çok mutlu edecektir. Sizden sonra yazılarımızı okuyacak kişilerin tahmini olarak akıllarına takılabilecek soruları da yazımız altına yorum olarak yazarsanız onlara da en kısa zaman da bir cevap vererek, hukuki konularda oluşturmak istediğimiz ayrıntılı kaynakları geliştirmemize yardımcı olmanızı ümit etmekteyiz.

Makaleyi paylaşmak İçin:

Yorum yazın

Gaziantep Avukat Muhammed Furkan Gür

Av. M. Furkan Gür

Öncelikle Gaziantep ve bölge illerinde, belirli konularda ise tüm Türkiye'de profesyonel avukatlık hizmeti vermekteyiz. Özellikle çalıştığımız avukatlık alanları; boşanma avukatlığı, ceza avukatlığı, tazminat avukatlığı, gayrimenkul avukatlığı, şirket ve işçi avukatlığı alanlarıdır.