Gaziantep Avukat Muhammed Furkan Gür
Makale Başlıkları
Makaleyi Paylaşın

TMK MADDE 174.- “Mevcut veya beklenen menfaatler boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesin isteyebilir.” Buna göre, maddi tazminat talebi için aranan şartlar ile manevi tazminat talebi için aranan şartlar bazı noktalarda farklılık arz etmektedir.”

MADDİ TAZMİNATA HÜKMEDİLEBİLMESİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR:

Maddi tazminat talep edilen eşin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olması gerekmektedir. Maddi tazminatı talep eden eşin ise kusursuz veya talep edilen çifte göre daha az kusurlu olması gerekir.

Maddi tazminat isteyen eşin evlilik birliğinin sona ermesi sonucu mevcut veya muhtemel menfaatlerinin zarara uğraması gerekir. 

Hükmedilecek tazminat miktarına tazminatı ödeyecek eşin ödeme gücüne göre karara verilmesi gerekir.

MADDİ TAZMİNAT DAVASI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR:

  1. Maddi tazminat talebi, boşanma davası le birlikte veya boşanma davasının herhangi bir aşamasında iler sürülebileceği gibi, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir (1) yıl içerisinde ayrı bir dava açmak üzere de açılabilmektedir.
  2. Öteki taraftan, “beklenen menfaat” ten kasıt, evlilik birliği, boşanma olmaksızın devam edecek olsaydı, elde edilecek olan maddi yararlardır. Eşinin mirasından yararlanamama durumu, beklenen maddi menfaat kaybı olarak değerlendirilmektedir.
  3. Boşanmadaki kusur oranları, evliliğin süresi, tarafların ekonomik durumları, bilhassa tazminat ödemesine karar verilen tarafın ödeme gücü göz önünde bulundurularak maddi tazminat miktarı belirlenir.
  4. Maddi tazminat, toptan ödenebileceği gibi, irat (aylık ödeme) şeklinde de ödenmesine karar verilebilir. (M.K 176 Maddesi)

Makaleyi paylaşmak isterseniz:

Av.M.Furkan Gür

Öncelikle Gaziantep ve bölge illerinde, belirli konularda ise tüm Türkiye'de profesyonel avukatlık hizmeti vermekteyiz. Özellikle çalıştığımız avukatlık alanları; boşanma avukatlığı, ceza avukatlığı, tazminat avukatlığı, gayrimenkul avukatlığı, şirket ve işçi avukatlığı alanlarıdır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments